top of page

Data: 

04 grudnia 2020 roku.

​

TytuƂ: 

ZakoƄczono pierwszą fazę badaƄ.

​

W pierwszej fazie projektu, realizowanej do koƄca listopada 2020 roku, ze ƛwiatowych Kolekcji Czystych Kultur dokonano zakupu fitopatogenów najczęƛciej poraĆŒających sadzeniaki, a takĆŒe pozyskano i uaktywniono linie komórkowe owadów, częstych szkodników sadzeniaków.

news111.jpg

Sadzeniak odmiany „Impresja” poraĆŒony Fusarium sambucinum

news222.jpg

Wzrost Fusarium sambucinum na podƂoĆŒu laboratoryjnym Potato Dextrose Agar

news333.jpg

Wzrost Fusarium sambucinum na obranym sƂupku ziemniaczanym

Na Politechnice Ɓódzkiej przeprowadzone zostaƂy badania, które miaƂy na celu wytypowanie spoƛród ponad stu szczepów bakterii fermentacji mlekowej oraz droĆŒdĆŒy z rodzaju  Metschnikowia, najbardziej efektywnych szczepów pod względem aktywnoƛci przeciwdrobnoustrojowej. Z przeprowadzonych eksperymentów wynika, ĆŒe wybrane szczepy charakteryzują się silnymi wƂaƛciwoƛciami hamującymi wzrost fitopatogenów ziemniaka i mogą zostać wykorzystane do opracowania skutecznego i ekologicznego biopreparatu mikrobiologicznego do zaprawiania sadzeniaków. Kolejnym zadaniem zrealizowanym w etapie pierwszym projektu na Politechnice Ɓódzkiej byƂ wybór, na podstawie dostępnej literatury, oraz zakup kilkudziesięciu roƛlin wykazujących potencjalne wƂaƛciwoƛci przeciwdrobnoustrojowe wobec fitopatogenów ziemniaka sadzeniaka. Roƛliny wykorzystano do przygotowania ekstraktów, które
w następnym etapie projektu zostaną ocenione pod względem aktywnoƛci hamujących wzrost fitopatogenów i będą stanowiƂy podstawę do opracowania skutecznego biopreparatu roƛlinnego do zaprawiania sadzeniaków.

news444.jpg

Strefy zahamowania wzrostu Pectobacterium carotovorum PCM2056, przyczynę mokrej zgnilizny bulw sadzeniaków, przez pƂyn po hodowli szczepu Lactobacillus acidophilus ƁOCK927 naniesiony do studzienek.

Kolejnym zadaniem zrealizowanym w pierwszej fazie projektu na Politechnice Ɓódzkiej byƂ wybór, na podstawie dostępnej literatury, oraz zakup kilkudziesięciu roƛlin wykazujących potencjalne wƂaƛciwoƛci przeciwdrobnoustrojowe wobec fitopatogenów ziemniaka sadzeniaka. Roƛliny wykorzystano do przygotowania ekstraktów, które w następnej fazie projektu zostaną ocenione pod względem aktywnoƛci hamujących wzrost fitopatogenów i będą stanowiƂy podstawę do opracowania skutecznego biopreparatu roƛlinnego do zaprawiania sadzeniaków.

bottom of page